Ideja za ovaj IT događaj proizašla je iz potrebe da se Crna Gora pozicionira kao relevantan igrač na regionalnoj i globalnoj IT sceni. Zahvaljujući podršci Ministartsva Nauke, inovacije i prosvjete imali smo priliku da obiđemo svjetske konferencije i poželimo da jednu manju verziju napravimo baš u našoj Crnoj Gori. Naša vizija jeste da kreiramo platformu koja povezuje stručnjake, kompanije i donosioce odluka, pružajući prostor za razmjenu ideja, promociju inovacija i umrežavanje. Uočili smo da postoji mnogo kompanija u Crnoj Gori koje rade na jako značajnim i interesantnim projektima i rješenjima i zaslužuju priliku da se predstave i da porazgovaraju kako između sebe tako i sa predstavnicima institucija kako bismo pokušali da uskladimo zakonske regulative i prakse sa potrebama privrede, ali i da Crna Gora može privući svjetske lidere u oblasti tehnologije, da pokažemo šta to mi imamo kod nas i šta bismo mogli primijeniti od rješenja koja postoje u drugim zemljama.
Glavna tema događaja bila je “GovTech” a u okviru te teme razgovarali smo o digitalnoj transformaciji Crne Gore, digitalizaciji javne uprave, privatno-javnim partnerstvima, elektronskoj identifikaciji ličnosti i elektronskim servisima i uslugama.
GOVTech predstavlja primjenu savremenih tehnologija u javnoj upravi radi efikasnijih, transparentnijih i pristupačnijih usluga za građane. Specifičnost teme leži u mogućnostima njene primjene u Crnoj Gori.
U okviru ove teme istraživali smo kako se tehnologija može iskoristiti za digitalizaciju usluga poput e-uprave, elektronskih sistema plaćanja, elektronske identifikacije ličnosti i transparentnog upravljanja podacima i sajber bezbijednosti, kako osnažiti privatno-javna partnerstva i koje su to inovacije u digitalnom svijetu koje možemo usvojiti u Crnoj Gori.
Primarni cilj je podstaći dijalog o digitalnoj transformaciji, ne samo unutar IT sektora već i u drugim industrijama. Želimo inspirisati inovacije, omogućiti predstavljanje najnovijih tehnologija i ojačati veze između privatnog i javnog sektora. Ključni fokus ove godine je tema GOVTech – istraživanje kako tehnologije mogu unaprijediti usluge u javnom sektoru, što je od ključnog značaja za modernizaciju društva. Svjesni smo da živimo u dobu gdje je digitalizacija uzela maha i ne želimo da kaskamo za trendovima koji se uveliko dešavaju u svijetu, već da idemo u korak sa tehnologijom i olakšamo privredi, institucijama, ali i građanima neke svakodnevne procese.
Ključni doprinos IT Spot’24 je taj što je omogućio direktan kontakt domaćih IT kompanija i startupova sa institucijama i sa međunarodnim stručnjacima. Na taj način podstičemo saradnju i pružamo platformu za predstavljanje ideja i projekata. Takođe, ovaj događaj doprinio je osnaživanju lokalne zajednice podstičući mlade na karijere u IT sektoru, ali i razbijajući barijere između tehnologije i tradicionalnih industrija i barijere između zakonskih regulativa i dobrih projekata.
Događaj se sadržao od konferencijskog dijela koji je uključivao 6 panel diskusija, 4 keynote govornika, dva predavanja, predstavljanje iskraživanja koje je realizovano kao dio projekta “E-usluge i digitalna infrastruktura kao odgovor na Covid19” koji finansira EU, a sprovodi UNDP u saradnji sa Ministarstvom javne uprave, kao i 3 masterclass sesije i EXPO zonu na kojoj smo imali izlagače iz zemlje i regiona, predstavnike privrede i akademske zajednice.
Događaju je prisustvovalo 250+ učesnika koji su bili predstavnici državnih institucija, privrede, inovativne i IT zajednice, studenti, predstavnici bankarskog sektora.
Konferenciju smo otvorili uvodnim obraćanjima. Prisutne je pozdravio predsjednik Upravnog odbora ICT klastera Cortex, jednog od organizatora događaja, Branimir Bukilić, koji je i izvršni direktor IT kompanije Data Design.
Nakon gospodina Bukilića, obratila se i predsjednica Privredne komore Crne gore, koja je takođe organizator događaja, Nina Drakić.
Kao predstavnik državne institucije govorio je Ministar javne uprave Crne Gore, gospodin Marash Dukaj na temu “Vizija digitalne Crne Gore”.
Radni dio konferencije započeo je keynote govornicom Sarah Drummond, Direktorica škole dobrih servisa. U svom inspitativnom predavanju Sarah je govorila o stavljanju fokusa na samim uslugama prije razmišljanja o tehnološkim inovacijama.
Zatim je uslijedila prezentacija rezultata istraživanja “Digitalizacija javne uprave – Ocjena zadovoljstva postojećim i identifikacija za novim e-uslugama” koje je sprovedeno u tri ciklusa 2021, 2022. i 2023. godine, a obuhvatilo je građanke i građane Crne Gore, kao i biznis zajednicu. Istraživanje je finansirano od strane EU, sproveo ga je UNDP u saradnji sa Ministarstvom Javne uprave, a sva tri ciklusa je realizovao Centar za preduzetništvo i ekonomski razvoj iz Podgorice.
Orlando Fusco, Programski menadžer Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori dao je svoj osvrt na rezultate ovog istraživanja.
Prva panel diskusija na temu “E-servisi i usluge, stanje i modeli saradnje” otvorila je pitanja kakvo je stanje elektronskih servisa u Crnoj Gori i kako možemo poboljšati modele saradnje između privatnog i javnog sektora. Praktična rješenja i odgovore na pitanja dali su:
Branimir Bukilić – Izvršni direktor Data Design
Dušan Polović – Generalni direktor direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbijednost, digitalizaciju i e-servise, Ministarstvo javne uprave
Ivan Bošković – Lider tima za upavljanje i odgovorne situacije, UNDP
Vladan Tabaš – Izvršni direktor Čikom
Kristina Mihailović – Izvršna direktorica Udruženja Roditelji
Razgovor je vodila Sanja Gardašević, izvršna direktorica kompanije Alicorn.
Kratak predah napravili smo uz kafe pauzu koju su nam omogućili naši sponzori kafa KIMBO.
Najbolji način da nastavimo program bilo je predavanje Dr Sandre Nešić koja je govorila na temu “Digitalno savezništvo za inovacije: Kako javni i privatni sektor zajedno mijenaju svijet?” Glavna poruka ovog predavanja je da stavlo treba da radimo na sebi i da trčimo sa onima koji su brži od nas jer samo tako možemo postići najbolje rezultate i vidjeti šta nam fali i šta treba da unaprijedimo.
Panel diskusija broj 2 odnosila se na elektronsku identifikaciju ličnosti. Primjena elektronske identifikacije je veoma raznovrsna i donosi brojne benefite. Ono o čemu treba voditi računa jeste način na koji će elektronska identifikacija da zaživi u praksi, ocijenjeno je na ovom panelu. Kako se moglo čuti, osnovni problem u Crnoj Gori je to da nešto želi da se uradi “jer je to budućnost”, a da uopšte ne postoji predstava kako da se to primijeni.
Panel povećen elektronskoj identifikaciji ličnosti bio je prilika da se skrene pažnja na sva važna pitanja vezana za elektronsku ličnu kartu, a panelisti su bili:
Miloš Milošević – Izvršni direktor, Fleka
Miloš Miketić – Predsjednik Udruženja bankarstva Privredne komore Crne Gore
Aleksandar Borozan – Direktor sektora razvoja proizvoda, digitalnih kanala I bankoosiguranja, Addiko banka
dok je moderator bio Predrag Lešić, izvršni direktor komapnije Domain.
Ekskluzivno na sceni IT SPOT’24 događaja sniman je potkast u saradnji sa bankar.me a gošća je bila mr Marijeta Barjaktarović Lanzardi, državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore.
Panel diskusija #3: “Open data – Od podataka do inovacija: Kako otvoreni podaci mijenjaju društvo” dala je odgovore na pitanja kako otvoreni podaci mogu podstaći inovacije, povećati transparentnost i unaprijediti društvo u kojem živimo.
Na ovu temu govorili su:
Lidija Ljumovic – v.d. generalne direktorice Direktorata za razvoj i saradnju sa NVO u Ministarstvu javne uprave
Andreja Glušćević -Open Data Coordinator at Kancelarija za IT i eUpravu
Marko Sošić – Institut Alternativa
Jelena Adamović – Advokatica
Moderatorka: Nada Rakočević, Sekretarka Odbora udruženja informacionih i komunikacionih tehnologija, Privredna komora Crne Gore
Keynote predavanje koje je inspirisalopubliku, pružilo neke nove uvide i ponudilo rješenja jeste predavanje Vladimira Vulića, predsjednika Digitalizuj.me, na temu “Iskorak u nepoznato – izazovi liderstva u digitalnom dobu”. Kroz šaljiv i interesantan način Vladimir je govorio o izazovima koje nosi digitalizacija, da li smo za to spremni i ako nismo, kako da se pripremimo za digitalnu transformaciju javne uprave.
Zaključke i sumiranje prvog dana događaja iznijela je Milena Aković, direktorica marketinga ICT klastera Cortex i članica organizacionog tima ovogodišnjeg izdanja konferencije.
Ipak, time prvi dan nije završen jer su uslijedile i dvije Masterclass sesije.
Na prvoj masterclass sesiji, učesnici su imali priliku da slušaju Zvezdana Horvata predstavnika Adizess, koji je govorio o organizacionim strukturama brzo-rastućih komapanija.
Druga masterclass sesija bila je posvećena “Praktičnoj Primjeni vještačke inteligencije u poslovnim procesima – Primjer Inqqa AI” a predavač je bio Bruno Jakić, ai-applied.nl.
U večernjim časovima, učesnici su imali priliku da se povežu, razgovaraju i da se zabave na networkingu događaju.
Drugi dan počeli smo kratkim osvrtom na prvi dan konferencije, sumirajući najvažnije zaključke i pripremajući se za nove izazove i prilike koje nas očekuju.
Zatim je uslijedilo keynote predavanje Rachel Coldicutt, founder and CEO at Careful Industries koja je govorila na temu “Just enough digital government”. Ona nas je podsjetila na to da tehnologija treba da se razvija tako da ljudi budu u fokusu i sa razumijevanjem da inovacije i javni administrativni sistemi moraju raditi zajedno, bez težnje ka savršenstvu. Po završetku njenog predavanja, Q&A sesiju sa njom na sceni je vodila Aleksandra Bošković Delagić, izvršna direktorica kompanije Bildi izvršna direktorica i founder at Branca.
Drugog dana nastavili smo i sa panel diskusijama. Panel #4 otvorio je temu: “”GSB – stanje i svijest o potrebi imanja potpuno funkcionalnog sistema za razmjenu podataka”. Odgovor na pitanje digitalna transformacija javnih servisa – gdje smo dana i kako ćemo dalje dale su nam:
mr Vesna Simonovic – Načelnica Direkcije za digitalizaciju i elektronsku upravu, Ministartstvo Javne Uprave
Dragana Janinovic, Direktorica direktorata za digitalno zdravlje, Ministarstvo zdravlja
Bojana Bajić – Public Policies Innovations and Digitalization Officer, RESPA
Dejana Radović – Šefica Odjeljenja za inovacije i pametne tehnologije, Glavni grad Podgorica
Moderatorka: Valentina Radulovic, Izvršna direktorica, Naučno-Tehnološki park
Nakon pauze za kafu uslijedilo je još jedno keynote predavanje, ovoga puta predavač iz digitalizovane Finske, gospodin Taavi Einaste, CEO at Nortal MEA/NEOM Business koji je govorio na temu “Personal Goverment: The Next Step of Digital Transformation”. Uslijedila je Q&A sesija na sceni i sa Taavijem koju je vodila Aleksandra Bošković, CEO kompanije BIld i kreativne agencije Branca.
U nastavku programa istraživali smo kako fintech inovacije mogu unaprijediti radjavne uprave i diprinijeti njenoj modernizaciji kroz primjenu EU praksi, a to kroz panel diskusiju “Fintech u službi javne uprave” na kojoj su govorili:
Ivica Tatar – Izvršni direktor, Logate
Marko Lekić – Co-Founder, Presto
Valentina Bulatović – Šefica Odjeljenja za razvoj i finansijske tehnologije, Centralna banka Crne Gore
Jelena Davidović – Načelnica Direkcije za Finansijske tehnologije, Ministarstvo finansija
Moderatorka: Vanja Kljajević, Savjetnica za mala i srednja preduzeća u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD)
Još jedan interesantan segment ovog događaja bile je i nagradna igra koju smo organizovali u saradnji sa Crnogorskim Telekomom. Naime, dodijelili smo jedan mobilni telefon Samsung Z Flip 6 Silver Shadow 256GB 5G. Uslov za dobijanje nagrade bilo je prisustvo tokom oba dana konferencije, ako i prisustvo u sali u trenutku izvlačenja dobitnika. Već u prvom vrćenju točka sreće izvuki smo srećnu dobitnicu telefona.
Nakon pauze za ručak, uslijedila je panel diskusija #6 na temu: Panel diskusija #6: E-servisi: primjeri dobre prakse, tokom koje su panelisti dali osvrt na sve elektronske servise i o kojima smo govorili tokom dva dana događaja.
Panelisti su bili:
Marija Šuković – Šefica Sekretarijata Savjeta za konkurentnost
Marina Matijević – Načelnica Odjeljenja za informaciono-komunikacione tehnologije, Ministarstvo prosvjete
Sava Laketić – v.d. direktor, Poreska uprava
Lana Vukmirović Mišić – Advokatica
Moderatorka: Snežana Šćepanović, Menadžerka za međunarodnu saradnju, Fond za inovacije
Slobodan Marković, Digital Advisor, UNDP, je u nastavku programa održao svoje predavanje na temu “Da kliknemo sa građanima – Kako do digitalnih javnih usluga koje će građani voljeti da koriste”. Fokus njegovog predavanja je bio to da treba stvarati usluge i servise koji će biti prilagođeni građanima, tako da im zaista budu potrebni, laki za korištenje i dostupni.
Posljednji keynote govornik na IT SPOT’24 događaju bio je Niko Slavnič, profesor na IEDC u Bledu, koji je govorio na temu “Leading tge future of growth.
Konferenciju je sumirao i zaključio Branimir Bukilić, koji se zahvalio svim učesnicima, organizatorima, podijelio neke najvažnije zaključke i planove koji će uslijediti posle ovog događaja i neke postignute dogovore između privatnog i javnog sektora.
IT SPOT’24 događaj na samom kraju upotpunio je i začinio Dragan Gajić CTO at Nortal, koji je održao Masterclass sesiju na temu “Novi horizonti vještačke inteligencije i šta dolazi posle LMM?”