Predsjednik Upravnog odbora nevladine organizacije ICT Cortex, Baranimir Bukilić, istakao je da Cortex već četvrtu godinu zaredom organizuje Cortex Akademiju, devetomjesečni program edukacije namijenjen srednjoškolcima, studentima, ali i odraslim osobama koje žele da steknu znanja iz oblasti informacionih tehnologija.

Kompanije članice CORTEX-a organizuju se tako da obezbijede besplatnu mentorsku podršku. Danas smo prisustvovali finalnom takmičenju koje se odnosi na srednjoškolce, a koje oni po pravilu pohađaju uz podršku svojih profesora. Kompanije dodjeljuju mentore koji sa učenicima rade od tri do šest mjeseci. Tokom tog perioda, mentori im omogućavaju pristup savremenim tehnologijama, daju smjernice za testiranje, organizaciju koda, dizajn, kao i sugestije o tome kako najbolje da predstave svoje rješenje. Ovo je odlična inicijativa jer omogućava učenicima da se upoznaju sa stvarnim radom u privrednim subjektima, razumiju izazove tog okruženja, preuzmu dodatnu odgovornost i steknu vrijedna znanja kroz neformalno obrazovanje. To su učenici koji se zaista interesuju za struku razvoja softvera“, istakao je Bukilić.

Dodao je i da je kvalitet takmičenja iz godine u godinu sve viši, a konkurencija sve jača, što pokazuje rastuće interesovanje mladih za IT oblast:

„I ove godine smo imali priliku da vidimo inspirativna rješenja. Iako još nisu profesionalna, to i nije cilj u ovoj fazi – važnije je da učesnici steknu nova znanja, iskustva i da se međusobno povežu.“

Među nagrađenima istakao se tim iz Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice, koji je osvojio prvo mjesto sa aplikacijom “NestAndRest”, koju su osmislili Ivan Nikčević i njegove koleginice. Aplikacija funkcioniše po uzoru na platforme kao što su Airbnb i Booking.com.

„Integrisali smo napredne tehnologije koje su privukle pažnju žirija. Imao sam priliku da naučim mnogo toga što se ne može pronaći na internetu. Posebno je bilo dragocjeno iskustvo koje smo stekli kroz saradnju sa mentorima i kompanijama koje su dio Akademije. Preporučio bih Cortex Akademiju svakome ko želi da se bavi IT-jem“, rekao je Nikčević.

Još jedno interesantno rješenje predstavio je tim iz Srednje stručne škole Nikšić, koji je razvio aplikaciju “Click and Stay”;. Prema riječima Vuka Todorovića, aplikacija je osmišljena da pomogne korisnicima u pronalaženju kvalitetnog odmora, jer je, kako kaže, „danas sve teže pronaći vrijeme za pauzu od posla i obaveza“.

„Proces je bio zahtjevan, jer smo morali da istražujemo i pratimo svjetske trendove kako bismo razvili rješenje koje korisnicima omogućava jednostavan pristup. Imali smo izuzetnu obuku sa mentorima i sjajne prilike, ali i dodatnu motivaciju da sami nastavimo sa istraživanjem.  Cortex Akademija nam je pružila nevjerovatnu šansu – kroz kurseve, mentorstvo i rad sa nekim od najuspješnijih IT kompanija u Crnoj Gori“, dodao je Todorović.

Ove godine, u okviru Cortex Akademije učestvovali su i učenici iz Srednje elektro-ekonomske škole Bijelo Polje, Srednje stručne škole Berane, Srednje stručne škole Nikšić, Elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić”; i Gimnazije “Slobodan Škerović”. Učenici su tokom višemjesečnog rada imali podršku mentora iz kompanija Bild i Data Design, članica navladine organizacije ICT Cortex.

Radove timova ocjenjivao je stručni žiri u sastavu: Nada Rakočević, sekretarka Odbora Udruženja IKT Privredne komore Crne Gore, Aleksandar Plamenac, profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta Crne Gore, i Omar Đečević, backend developer iz kompanije Codeus. Organizaciju programa podržali su Crnogorski Telekom, Odbor Udruženja ICT Privredne komore Crne Gore i Fondacija “Čini Dobro”, koji su prepoznali značaj ulaganja u mlade IT talente i njihovo povezivanje sa realnim sektorom.

Cortex Akademija nastavlja da bude mjesto za povezivanje obrazovanja i privrede, omogućavajući mladima širom Crne Gore da zakorače u svijet IT-ja kroz praktičan rad, mentorstvo i stvaranje inovativnih rješenja.